Zapraszamy na Ptasi Piknik!

Data: 26-09-2012

Europejskie Dni Ptaków to dwudniowe wydarzenie obchodzone w 40 krajach Europy i Azji Środkowej, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi ludzi na jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie przyrody – wielką jesienną migrację ptaków. Co roku kilkadziesiąt tysięcy ludzi od Portugalii po Kazachstan i od Norwegii po Cypr w pierwszy weekend października wyjątkowo uważnie przygląda się dzielnym podróżnikom.

Nad Zatoką Gdańską jednym z wydarzeń (w kraju ponad 200) jest Ptasi Piknik organizowany w dniach 6-7 października w Krynicy Morskiej, a dokładnie 5 km za Krynicą w kierunku miejscowości Piaski przy dawnej Leśniczówce w Krynicy Morskiej.

Miejsce imprezy plenerowej należy do wyjątkowych nie tylko w skali kraju, ale też w skali Europy. Ponad wąskim pasem lądu corocznie przelatują miliony ptaków tworząc spektakularne zjawisko przyrodnicze. Jesienią zjawisko to nabiera na sile i niejednokrotnie ponad głowami możemy jednego dnia zaobserwować dziesiątki tysięcy skrzydlatych migrantów. Wartym podkreślenia jest również fakt, że jest to zarazem jedno z czterech miejsc w Europie o wyjątkowym nasileniu wędrówki ptaków drapieżnych. Liczebności niektórych gatunków – krogulec, kobuz, błotniak zbożowy czy sokół wędrowny – uzyskane w wyniku badań partnera projektu – Stowarzyszenie Drapolicz – należą do rekordowych w skali Europy.

    Zapraszamy na Mierzeję, gdzie od 8:00 w pierwszy weekend października będzie można wspólnie z doświadczonymi ornitologami obserwować dziesiątki tysięcy przelatujących ptaków (z punktów zlokalizowanych nad morzem i na szczycie mierzejowej wydmy), będzie można wziąć udział w warsztatach rozpoznawania ptaków. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w badaniach polegających na chwytaniu i obrączkowaniu ptaków – badaniach ptaków o aktywności dziennej oraz w całonocnych odłowach sów migrujących po zmroku. Na wszystkich czekają ogniska z poczęstunkiem, konkursy z nagrodami, opowieści o przyrodzie, lesie i ptakach.

    Weź udział w międzynarodowym święcie ptaków i ludzi. Zobacz z nami 100 tysięcy ptaków z ponad stu gatunków. Spędź weekend z ptakami i poznaj unikatową przyrodę Mierzei.

Organizatorem Ptasiego Pikniku jest Nadleśnictwo Elbląg, partnerami: Stowarzyszenie Drapolicz, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej oraz Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Wydarzenie dofinansowuje WFOŚiGW w Gdańsku.

Więcej informacji dotyczących szczegółów wydarzenia (dokładnej lokalizacji, warunków, możliwości zarezerwowania noclegów) można znaleźć na stronach: www.elblag.gdansk.lasy.gov.pl, www.drapolicz.org.pl, oraz na profilu Facebook (Ptasi Piknik)

Plakat Ptasi Piknik

Zapraszamy na Ptasi Piknik! grafika
Zapraszamy na Ptasi Piknik! grafika