Zaobrączkowane ptaki widziane w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana.

Data: 10-08-2010
Biegus zmienny zaobrączkowany przy Ujściu Wisły grafika
Informacje o obrączkowanych ptakach należy przekazywać odpowiednim służbom grafika
Kormoran zaobrączkowany w Rezerwacie Kąty Rybackie  grafika

Coraz częściej obserwujemy na terenie Parku Krajobrazowego ,,Mierzeja Wiślana” zaobrączkowane ptaki. W ostatnich dniach lipca dostaliśmy zgłoszenie o kormoranie z obrączką znalezionym przez turystów w Jantarze. Był to młody kormoran zaobrączkowany 26.05.2010r. w Rezerwacie ,,Kąty Rybackie”.

Kolejnym ptakiem był biegus zmienny zaobserwowany i sfotografowany nad Zalewem Wiślanym w pierwszych dniach sierpnia. Posiadał on obrączkę, którą otrzymał od obrączkarzy przy Ujściu Wisły. Ciekawostką był fakt, że ptak ten nie odleciał na zachód, tylko przemieścił się kilkadziesiąt kilometrów w kierunku wschodnim.

Podczas obrączkowania ptaki są oznaczane co do gatunku i – o ile to możliwe – płci i wieku, następnie mierzone i ważone, obrączkowane, po czym wypuszczane na wolność. Wszystkie dane dotyczące osobnika są zapisywane w rejestrze.

Pamiętaj!

Gdy zauważysz ptaka z obrączką, postaraj się odczytać zapisane na niej dane używając do tego lornetki bądź też lunety. Możesz też zrobić zdjęcie, które po powiększeniu da możliwość odczytania danych. Po zebraniu dokładnych danych (miejsca, daty obserwacji oraz odczytu z obrączki) należy skontaktować się z Zakładem Ornitologii Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku ( ring@stornit.gda.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) - dzięki Twojej informacji ornitolodzy dowiedzą się więcej o życiu ptaków, a Ty poznasz historię osobnika, którego obrączkę odczytałeś.