Za nami trzy etapy ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

Data: 23-02-2023

22 lutego 2023 roku siedzibie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” odbył się etap parkowy XXII edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Mikoszewie.

Konkurs ma na celu zwiększenie świadomości uczniów, a za ich sprawą także i pozostałej części społeczeństwa, w zakresie roli parków krajobrazowych w systemie krajowych form ochrony przyrody.  Drugim celem jest integracja młodzieży z całej Polski, czego szczególnie w ostatnich latach bardzo brakuje.

Do udziału w konkursie przystąpiło 27 uczniów z 5 szkół: Jantar, Krynica Morska, Mikoszewo, Stegna, Sztutowo. Do II etapu zakwalifikowały się trzyosobowe drużyny z każdej ze szkół, które uzyskały najlepsze wyniki na teście z wiedzy ogólno przyrodniczej i geograficznej oraz o naszym Parku.  Reprezentacje gmin Krynica Morska i Sztutowo, zgodnie z regulaminem przeszły od razu do etapu III.  Etap gminny rozegrał się zatem w gminie Stegna, gdzie rywalizowali uczniowie ze szkół w Jantarze, Mikoszewie i Stegnie.

W finale parkowym spotkały się drużyny ze Szkoły Podstawowej w Mikoszewie, Sztutowie i Krynicy Morskiej. Po wyrównanej rywalizacji najlepsze wyniki uzyskali Nikola Bejnar, Franciszek Vanhoof oraz Aleksander Małkuszewski z Mikoszewa. To właśnie ta trójka, będzie teraz pracować pod okiem Pani Agnieszki Sokołowskiej oraz pracownika naszego Parku, przygotowując się do IV etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia 2023 roku na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Tekst: Jolanta Bulak

Powitanie uczestników i kilka słów wstępu. fot. MZP
Rozwiązywanie testu. fot. MZP
Rozwiązywanie testu. fot. MZP
Laureaci I miejsca - wraz z opiekunem i koodynatorem konkursu na szczeblu parkowym.fot. MZP
Laureaci III miejsca. fot. MZP
Laureaci II miejsca - - wraz z opiekunem i koodynatorem konkursu na szczeblu parkowym. fot. MZP
Podziękowanie dla Pana Jana Wilanowskiego - opiekuna uczniów ze szkół w Sztutowie i Krynicy Morskiej.  fot. MZP
Podziękowanie dla Agnieszki Sokołowskiej - opiekunki uczniów. fot. MZP
Finaliści III etapu konkursu. fot. MZP