XVI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu

W dniach 2-3 sierpnia pracownicy Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” uczestniczyli w zawodach w Poławianiu Bursztynu w Jantarze.
Mistrzostwa odbyły się już  po raz 16. Ich celem jest promocja walorów turystycznych Zatoki Gdańskiej i Mierzei Wiślanej oraz  wskazanie możliwości aktywnych form spędzania wolnego czasu. Jest to również doskonała okazja do zaprezentowania dziedzictwa przyrodniczego regionu. Naszymi sąsiadami byli: zaprzyjaźniony Wieluń - miasto z tradycjami znajdujące się, podobnie jak nasz region, na szlaku bursztynowym oraz Nadleśnictwo Elbląg. Stoisko Parku jak zwykle cieszyło się dużym zainteresowaniem, a na miłośników zgłębiania wiedzy czekały mapy i foldery, które można było otrzymać po wykonaniu kolorowanki (najmłodsi) lub rozwiązaniu krzyżówek i wykreślanek o tematyce przyrodniczej związanej z Mierzeją Wiślaną i Żuławami.  Jak co roku udzielaliśmy wielu informacji nt. rezerwatów przyrody, biologii zwierząt i działaniach ochronnych Parku.
Oczywiście uczestniczyliśmy również aktywnie w samych zawodach w finale VIP. Tym razem jednak naszą reprezentantką była sama Pani Dyrektor Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych - Bożena Sikora, która tak pilnie słuchała wskazówek – doświadczonego już poławiacza bursztynu – kierownika naszego Parku, że zajęła aż 5 miejsce! Po zważeniu okazało się że uzbierała 96 gram cennego kruszcu.  Najlepsi w tej grupie okazali się Jerzy Bończak, Andrzej Nejman i Marcin Troński. Stać na podium w takim gronie to sama przyjemność.

 

Grafika 1: XVI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu
Grafika 2: XVI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu
Grafika 3: XVI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu
Grafika 4: XVI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu
Grafika 5: XVI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu
Grafika 6: XVI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu
Grafika 7: XVI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu
Grafika 8: XVI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu
Grafika 9: XVI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu