Wakacyjny czas relaksu

Data: 08-08-2019

 

IX Rajd Szlakami Mierzei Wiślanej odbył się 25 maja br. Trasa wiodła od przeprawy promowej Mikoszewo – Świbno przez samo Mikoszewo, okoliczny las do brzegu Zatoki Gdańskiej. W rajdzie uczestniczyło około 50 osób – turystów z Klubu Delta z PTTK Elbląg Oddział Ziemi Elbląskiej oraz z Gdańska, a także sympatycznej grupy dzieci  z Białegostoku.
Mikoszewo charakteryzuje się niezwykłym nagromadzeniem wydarzeń historycznych, co sprawiło, że na starcie – po krótkim powitaniu – i tak spędziliśmy blisko godzinę. Pracownica Parku opowiadała o – XIX wiecznej sytuacji Żuław Wiślanych i wyglądzie Wisły, o Przekopie Wisły, przeprawie promowej, kolejce wąskotorowej. Było też o smutnej karcie historii związanej z II wojną światową i ewakuacją morską więźniów Obozu w Sztutowie, Marszu Śmierci, o których przypomina pomnik. Dziś przyroda koi i łagodzi wspomnienie tamtych dni.
Dalsza droga wiodła przez miejscowość, gdzie obejrzeliśmy zabytkowe domy oraz dzwonnicę. XIII wieczna osada ma ciekawe legendy, związane m.in. z jej założycielem i Krzyżakami. W drodze na plaże mijamy rezerwat Mewia Łacha z ciekawą roślinnością, przybrzeżnym Jeziorem Miłoszewskim, a następnie układami wydmowymi, by odpocząć na plaży.
Cóż, wydaje nam się, że scenariusz Rajdu nadaje się do powielenia, do czego gorąco Państwa zachęcamy. Warto przed wyjściem poszukać informacji na lokalnych portalach, by poznać historię tego miejsca.

Powitanie gości. Fot. K.Żynda
Prelekcja nt. historii kolejki wąskotorowej. Fot. K.Żynda
Głodni wiedzy turyści w skupieniu słuchają wykładu nt. roślinności rezerwatu. Fot. K.Żynda
A to jest arcydzięgiel litwor, a nie barszcz Sosnowskiego. Fot. K.Żynda
Uczestnicy rajdu. Fot. K.Żynda
Odpoczynek na plaży. Fot. K.Żynda