Świętowaliśmy Jubileusz!

Data: 19-05-2015
Świętowaliśmy Jubileusz! grafika
Świętowaliśmy Jubileusz! grafika
Świętowaliśmy Jubileusz! grafika
Świętowaliśmy Jubileusz! grafika
Świętowaliśmy Jubileusz! grafika
Świętowaliśmy Jubileusz! grafika

          Uroczystości z okazji Jubileuszu rozpoczęła konferencja pn. „Oblicza ochrony przyrody w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”, która odbyła się w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Kierownik Parku Wojciech Woch dokonał uroczystego otwarcia konferencji i powitał licznie przybyłych gości. Następnie przedstawił, krótki rys historyczny naszego Parku, począwszy od lat 70-tych kiedy to zrodził się pomysł objęcia ochroną Mierzei Wiślanej i Wysoczyzny Elbląskiej. 
Szczególnym momentem i ogromną niespodzianką w konferencji było wręczenie odznaczeń „Przyjaciela Parku” dla osób współpracujących z naszą jednostką, wyróżniających się ogromnym zaangażowaniem i troską o wartości przyrodnicze i kulturowe Parku, wspierających nasze każdorazowe działania na rzecz ochrony przyrody. To również swoistego rodzaju podziękowanie dla instytucji, które reprezentowali odznaczeni.  Do grona „Przyjaciół Parku”, w którym są już:  Bernard Krepel – emerytowany leśniczy, Mariusz Kaczmarczyk z Nadleśnictwa Elbląg oraz śp. Zbigniew Wojtuń, dołączyli: Pani Iwona Pabiś-Beszczyńska z WFOŚiGW w Gdańsku, Pani Halina Justka z PZPK w Słupsku,  Mariusz Potoczny – Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg oraz Wiesław Podsiadły ze Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim. 
          Po tym miłym akcencie, głos zabrali nasi goście. Teraz to my z ogromnym wzruszeniem - przyjęliśmy mnóstwo ciepłych słów i wyrazów uznania za nasze działania. Dziękujemy za zaufanie i deklarujemy dalszą gotowość do współpracy na rzecz ochrony piękna środowiska przyrodniczego naszego regionu.
W dalszej części konferencji pracownicy Parku przedstawili referaty nt. wybranych działań z czynnej ochrony przyrody, edukacji ekologicznej i walorów przyrodniczych, krajobrazowych oraz kulturowych Parku i jego otuliny.
          Dalsza część konferencji miała już charakter terenowy. Rozpoczęliśmy zwiedzaniem Muzeum Żuławskiego Parku Historycznego gdzie przewodnik wprowadził uczestników konferencji w krajobraz historyczny i kulturowy naszego regionu. Następnie udaliśmy się do Cyganka, gdzie Pan Marek Opitz – prezes Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski – zaprezentował nam żuławski dom podcieniowy. Słuchając ciekawostek, podziwialiśmy funkcjonalność obiektu i jego piękno. Dzięki uprzejmości księdza Pawła Potocznego zwiedziliśmy również XIV wieczny kościół pw. Św. Mikołaja – obecnie cerkiew grekokatolicką.
          Po tej sporej dawce historii przyszedł czas na przyrodę. Trasa wycieczki powiodła uczestników do żuławskiej części otuliny Parku, gdzie mogliśmy obejrzeć efekty prowadzonego przez nasz Park od blisko 10 lat projektu tzw. ożywiania pól, czyli przywracania zadrzewień śródpolnych i korytarzy ekologicznych, a także ochrony bioróżnorodności siedlisk ptaków na jednych z ostatnich łąk, które zachowały się w części nadzalewowej. Uczestnicy konferencji mogli podziwiać również jedno z malowniczych otwarć widokowych na zalew, Wysoczyznę Elbląską i ujście Wisły Królewieckiej.
Posileni obiadem, ruszyliśmy do wschodniej części Mierzei Wiślanej, gdzie zaprezentowaliśmy naszym gościom ciekawostkę naszego Parku - klif nadzalewowy. Tu rolę przewodnika przejął nasz zaprzyjaźniony leśniczy – Bernard Krepel, który opowiedział zebranym jak wyglądało to miejsce 60 lat temu i dopiero wtedy mogliśmy pojąć niszczycielską siłę - zdawałoby się - spokojnych wód Zalewu Wiślanego.  Pogoda dopisała więc mogliśmy podziwiać okazałą panoramę wspomnianej już Wysoczyzny Elbląskiej wraz z Katedrą Fromborską.
          Ostatnim punktem programu była wizyta w Krynicy Morskiej, gdzie rośnie dąb Benek – pomnik przyrody oraz istnieje powołany do życia w 2012 r użytek ekologiczny „Krynicki Starodrzew”. Tu również wysłuchaliśmy z uwagą wspaniałych wspomnień naszego gościa Pana Bernarda.
Cóż na tym  zakończyliśmy naszą konferencję. Z żalem pożegnaliśmy naszych wspaniałych gości, jednak nie na długo – spotkamy się niebawem w naszej codziennej pracy.
Konferencja odbyła się dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz  dzięki wsparciu Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim.