Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie

Data: 28-11-2024

     Za nami niezwykle ciekawe warsztaty ornitologiczne w Mikoszewie, które udały się 18 listopada 2024 r. Uczestniczyli w nich uczniowie Szkoły Podstawowej w Mikoszewie wraz z najmłodszymi przedszkolakami - łącznie aż 90 osób! Mimo, że pogoda z początku nie napawała entuzjazmem na spacer, listopadowy dzień mile nas zaskoczył i podarował ciepłe promienie słońca, które przywitały nas na plaży.

     Warsztaty przeprowadziliśmy w dwóch grupach. Pierwsze spotkanie rozpoczęliśmy spacerem po lesie, podczas którego dzieci z przedszkola i młodszych klas SP zapoznały się m.in. z tematem migracji ptaków – które ptaki i dlaczego decydują się na tak dalekie wędrówki oraz czym kierują się, by nie zbłądzić w podróży. Uwagę skierowaliśmy również na lęgowe w kraju sikory, których charakterystyczne cechy dzieci mogły dostrzec na plakacie. Dowiedziały się również jak postępować ze znalezionym ptakiem i określić czy pomoc jest mu w ogóle potrzebna. Jako, że zbliża się zima, nie mogło zabraknąć instrukcji dokarmiania ptaków – jakie produkty mogą znaleźć się w karmniku i kiedy zacząć dokarmianie. Przy pomocy lornetek dzieci wytrwale penetrowały las w poszukiwaniu jego ptasich bywalców. Następnie udaliśmy się na plażę przy zejściu nr 90 – przy granicy rezerwatu „Mewia Łacha”, gdzie starsi uczniowie mieli okazję przyjrzeć się ptakom odpoczywającym i żerującym w okolicy piaszczystej łachy. O tej porze roku plaża jest wolna od turystów i staje się przyjazną przystanią dla ptactwa związanego z wodą, dając tym samym okazję ciekawych obserwacji. Dzięki lornetkom oraz lunecie udało się dostrzec m.in. gęsi gęgawy, lodówki, gągoły, krzyżówki, kormorany i łabędzie nieme. Wśród skąpej roślinności skryło się także stadko czeczotek, niemal niewidocznych po wylądowaniu. Szczegółowo poruszona została kwestia działań w zakresie ochrony czynnej sieweczki obrożnej, która z sukcesem rokrocznie odbywa lęgi na tamtejszej plaży. Z zaciekawienie słuchaliśmy o niezwykłym behawiorze tych niepozornych ptaków i ich determinacji w obronie lęgów. Mnogość niebezpieczeństw w postaci drapieżników czy turystów penetrujących plaże w czasie rozrodczym sieweczek, gdzie gniazda zakładane są w piasku bezpośrednio w pasie plaży, potwierdza konieczność ochrony tych miejsc. Edukacja w zakresie korzystania z plaży w okolicy miejsc lęgowych, jest niezwykle ważna dla skuteczności prowadzonych tam działań.
     Tego dnia udało nam się zaobserwować: kilka łabędzi niemych, lodówki – 5 szt., mewę siodłatą, mewy śmieszki – ok. 30 szt., nurogęś, czernicę, krzyżówkę, gągoły – ok. 30 szt., gęsi gęgawy – ok. 20 szt., kormorany – ok. 40 szt., czeczotki – 7 szt., bogatki – 4 szt., sójki – 2 szt. oraz po głosie rozpoznaliśmy kruka.
Spotkanie zakończyliśmy w szkolnej sali multimedialną prezentacją pełną ptasich ciekawostek. Uczestnicy w trakcie całego spotkania chętnie dzielili się swoja wiedzą i doświadczeniami.

Liczymy na kolejne spotkania w tak okazałym gronie!

Warsztaty dofinansowało Województwo Pomorskie.

Teks: Kamila Dygulska

Grafika 1: Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie
Grafika 2: Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie
Grafika 3: Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie
Grafika 4: Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie
Grafika 5: Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie
Grafika 6: Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie
Grafika 7: Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie
Grafika 8: Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie
Grafika 9: Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie
Grafika 10: Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie
Grafika 11: Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie
Grafika 12: Relacja z warszatów ornitologicznych w Mikoszewie