Ptasi Piknik za nami

Data: 09-10-2012
Ptasi Piknik za nami grafika
Ptasi Piknik za nami grafika
Ptasi Piknik za nami grafika
Ptasi Piknik za nami grafika
Ptasi Piknik za nami grafika
Ptasi Piknik za nami grafika
Ptasi Piknik za nami grafika

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Nadleśnictwo Elbląg w ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków, które od lat przyciągają rzesze miłośników ptaków, w pierwszy weekend października. Jest to czas jesiennych migracji skrzydlatych podróżników, które znanymi sobie od lat szlakami migracyjnymi podążają w cieplejsze rejony naszego globu. Mierzeja Wiślana jest pod tym względem miejscem szczególnym. Położona na jednym ważniejszych szlaków wędrówek ptaków od lat przyciąga uwagę ornitologów, z uwagi na przelot ogromnej liczby ptaków. Mogli się o tym przekonać uczestnicy pikniku, którzy w sobotę i niedzielę już od wczesnych godzin rannych stawili się w okolicach Krynicy Morskiej w punktach obserwacyjnych i obrączkowania ptaków. Mimo niesprzyjającej, deszczowej i pochmurnej sobotniej aury, już podczas pierwszego dnia zaobserwowano 10 314 ptaków z 98 gatunków. Podczas słonecznej niedzieli zaobserwowano ponad czterokrotnie więcej ptasich wędrowców! Łącznie podczas trwania pikniku na Mierzei Wiślanej odnotowano 59 369 ptaków ze 116 gatunków!

W całym kraju odbyło się ponad 150 imprez w których wzięło udział około 2700 osób, a w Europie odbyło się 2500 imprez w 33 krajach. Uczestniczyło w nich około 64 tysięcy ludzi. W sumie zaobserwowano około 6 mln ptaków.

W wyniku obserwacji okazało się, że najliczniej spotkać można zięby – w całym kraju naliczono 33,5 tys. osobników, z czego rekordową liczbę 31 tys. stwierdzono właśnie na Ptasim Pikniku na Mierzei Wiślanej. Licznie reprezentowany był szpak (7,3 tys.) a na trzecim miejscu znalazła się krzyżówka (7 tys.). Z ciekawostek należy odnotować przelatujących 25 sokołów wędrownych.

Partnerami Ptasiego Pikniku na Mierzei Wiślanej byli: Stowarzyszenie Drapolicz, Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” Stowarzyszenie Ochrony Sów, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej.