Pracowity czerwiec w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”

Data: 19-07-2017

Wiosna i początek lata to bardzo pracowity okres z w przyrodzie. Najwyraźniej w edukacji przyrodniczej też! O tym przekonaliśmy się podczas czerwcowych imprez plenerowych.

Obok wspomnianych już w naszych newsach imprez: Rajdu Pieszego i Tuga Bioblitz –Ekspedycja, w czerwcu pracownicy Parku uczestniczyli w 6 imprezach plenerowych.

5 i 11 czerwca gościliśmy u najmłodszych mieszkańców naszego regionu w przedszkolu w Sztutowie i w Stegnie z okazji ich święta . Dzień dziecka uświetniło nasze stoisko – gry i zabawy edukacyjne, chociaż co tu dużo kryć – chyba najwięcej radości sprawiła możliwość posiedzenia na naszym – wypucowanym na tę okoliczność quadzie, który na co dzień służy do wykaszania roślinności.

17 czerwca odbyły się w Stegnie Zawody Pływackie, na których (w ramach imprez towarzyszących) również promowaliśmy walory naszego Parku i działania jakie podejmujemy na rzecz ochrony przyrody na naszym terenie.

Z uwagi na naszą szeroko zakrojoną współpracę z różnymi instytucjami, bardzo często jesteśmy również na imprezach organizowanych przez naszych partnerów. W związku z czym  18 czerwca gościliśmy w Stegnie na Zawodach Straży Pożarnej. Staraliśmy się jak zawsze wpisać w tematykę spotkania, więc pogadanki dotyczyły głównie wysokiego stopnia zagrożenia pożarowego jakie występuje bardzo często w naszych lasach na Mierzei Wiślanej.

23 czerwca uczestniczyliśmy w Festynie Parafialnym w Stegnie. Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem,  a koło wiedzy wirowało do późnego wieczoru. Z naszych informacji korzystali mieszkańcy oraz pierwsi turyści, którzy wraz z pierwszym wieczorem wakacji już zawitali na Mierzeje.

Koniec czerwca to czas przeznaczony na obchody Dni Rybaka. Wszak rybołówstwo jest zapewne jedną z najstarszych gałęzi gospodarki na naszej Mierzei.  29 czerwca gościliśmy w Jantarze, gdzie mimo deszczowej pogody również było bardzo duże zainteresowanie ze strony turystów.

W sumie nasze stoisko podczas tych imprez odwiedziło blisko 1000 osób. W międzyczasie oczywiście prowadziliśmy przewodnictwo dla grup turystycznych. Czerwiec to doskonała pora na odwiedziny rezerwatu Kąty Rybackie, gdzie wciąż gniazduje największa liczba kormoranów w Polsce. Prowadzone były również warsztaty przyrodnicze na ścieżce w rezerwacie „Mewia Łacha”.  Nasz pracownik uświetnił także obchodny Dnia Ochrony Środowiska w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Marzęcinie prezentacją  i pogadanką nt. roślin i zwierząt chronionych na terenie PKMW.

Wakacje w pełni, a z nimi jeszcze bardziej pracowity lipiec… ale to już temat na następnego newsa.

Dzień  Dziecka w Przedszkolu w Stegnie i ciężka praca quada.
Jak zawsze oblegany punkt  z grami edukacyjnymi.
A bóbr wygląda tak.
Nie da sie ukryć - Zawody Strażackie w Mikoszewie.
Dla najmłodszych jak zawsze  gry edukacyjne.
Festyn parafialny w Stegnie.
Praca zespołowa.
Dzień Rybaka w Kątach Rybackich.
Mimo deszczu w naszym namiocie na twarzach świeciło słońce.