Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski – Finał Wojewódzki

Data: 28-03-2018

W miniony piątek 23 marca 2018 r. w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim odbył się Finał Wojewódzki XVII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.

Konkurs ma na celu zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, a także poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska. Jest to również doskonała okazja do integracji uczniów oraz wymiany doświadczeń między szkołami i służbami parków krajobrazowych. Konkurs skierowany jest do uczniów klas gimnazjalnych z gmin, które wchodzą w skład parków krajobrazowych i ich otulin.

Na finał do serca Żuław Wiślanych zjechali laureaci wyłonieni podczas trzech etapów na szczeblu  szkolnym, gminnym i parkowym z województwa pomorskiego. Czteroosobowym zespołom towarzyszyli nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu oraz nasze koleżanki z poszczególnych Parków Krajobrazowych – Doliny Słupi, Kaszubskiego, Nadmorskiego, Wdzydzkiego i Zaborskiego.  Po krótkim powitaniu przez kierownika PK „Mierzeja Wiślana”  uczestnicy przystąpili najpierw do rozwiązywania testów, a następnie – po krótkiej przerwie – do  rozpoznawania ze zdjęć  gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną prawną. Jak się okazało ta część konkursu okazała się decydującą w klasyfikacji końcowej.

W trakcie prac komisji sprawdzającej zadania, uczestnicy konkursu odbyli warsztaty ceramiczne  oraz pod okiem przewodnika zwiedzili ekspozycje Muzeum Żuławskiego Parku Historycznego.

I wreszcie przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu. Zwyciężyła drużyna z Zaborskiego Parku Krajobrazowego ze Szkoły Podstawowej w Silnie. Przed laureatami nie lada wyzwanie – Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w województwie zachodniopomorskim.

Nasza reprezentacja z Mikoszewa zajęła II miejsce, co zważywszy na bardzo wysoki poziom konkursu stanowi powód do dumy.

Konkurs był dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a w Żuławskim Parku Historycznym gościliśmy dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Nowy Dwór Gdański.

Zasady konkursu objaśnia st. specjalista ds. edukacji. Fot. M.Zych-Palka
Powitanie uczestników konkursu przez Kierownika Parku Krajobarzowego "Mierzeja Wiślana". Fot. M.Zych-Palka
Testy poszły w salę. Fot. M.Zych-Palka
Zmagania konkursowe rozpoczęte. Fot. M.Zych-Palka
Rozpoznawanie chronionych gatunków ze zdjęć. Fot. M.Zych-Palka
Prace komisji konkursowej. Fot. W.Woch
Przy makiecie Nowego Dworu Gdańskiego w Mzueum Żułąwskiego parku Historycznego. Fot. E. Kozakiewicz
Warsztaty ceramiczne. Fot. E. Kozakiewicz
Ostatnie przygotowania przed ogłoszeniem wyników. Fot. E. Kozakiewicz
W oczekiwaniu na wyniki. Fot. E. Kozakiewicz
VI miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierakowicach. Fot. E. Kozakiewicz
IV miejsce - Gimnazjum Ogólnokształcące w Pucku. Fot. E. Kozakiewicz
V miejsce - Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach. Fot. E. Kozakiewicz
III miejsce - Gimnazjum nr 2 w Bytowie. Fot. E. Kozakiewicz
II miejsce - Gimnazjum w Mikoszewie. Fot. E. Kozakiewicz
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Silnie. Fot. E. Kozakiewicz
Przyszedł czas na podziękowania dla nauczycieli  Fot. E. Kozakiewicz
Ogromne podziękowania dla Pani Michaliny z Żuławskiego Parku Historycznego za pomoc w realizacji konkursu. Fot. E. Kozakiewicz
 i naszych koleżanek. Fot. E. Kozakiewicz