Posprzątaliśmy rezerwat przyrody „Mewia Łacha”!

Data: 13-04-2015

„Nie bądź patałachem - posprzątaj Mewią Łachę”! – pod takim hasłem przewodnim spotkali się mieszkańcy gminy Stegna, wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, pracownicy Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”,  Urzędu Morskiego i Urzędu Gminy Stegna oraz mieszkańcy dalszych zakątków regionu i turyści, którzy przedłożyli udział w akcji nad domowe pielesze.
Wszystko w trosce o niezwykle cenną przyrodę jednego z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków naszego kraju. Bogata awifauna licząca ponad 220 gatunków ptaków, cenne siedliska przyrodnicze i związane z nimi zbiorowiska roślinne, obecność fok sprawiają, iż jest to ważna ostoja bioróżnorodności tej części Polski. Jest to również jedno z niewielu miejsc na polskim wybrzeżu, gdzie występują procesy akumulacji materiału niesionego z wodą.  Sprzyjają one przyrostowi plaży, tworzeniu m.in siedliska kidziny i dalszym procesom związanym z sukcesją naturalną. Niestety, z drugiej jednak strony nanoszone są tu również ogromne masy śmieci, spływające nurtem z całego biegu Wisły, transportowane wodami Bałtyku niemalże z całego akwenu Zatoki Gdańskiej. Różnego rodzaju odpady degradują krajobraz, niosą zagrożenie pożarowe, ale przede wszystkim stanowią istotne zagrożenie dla przyrody rezerwatu. Sieci, żyłki, fragmenty lin to pułapki dla ptasich stóp i foczych łap. Styropian, kolorowe nakrętki, fragmenty apetycznie wyglądającej folii, to przyczyny chorób i śmierci zwierząt. Szklane opakowania, plastikowe butelki to pułapki dla wszelkich małych organizmów.
W trosce o zachowanie walorów rezerwatu Urząd Gminy w Stegnie, Sołectwo Mikoszewo, Błękitny Patrol WWF, Urząd Morski w Gdyni oraz Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” połączyli swe siły i po raz kolejny zorganizowali akcję sprzątania. Jako, że działanie to jest jednym z elementów prowadzonej przez naszą jednostkę kampanii edukacyjnej pn. „Chroń przyrodę dla siebie i przyszłych pokoleń” oraz doskonale wpisuje się w działania ochronne dla rezerwatu - dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku opłacono wywóz zebranych nieczystości. Na zakończenie przygotowano ognisko, które było skromną formą podziękowania za ogromny trud włożony w oczyszczenie „Mewiej Łachy” i odcinka plaży sąsiadującego z rezerwatem.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ogromne zaangażowanie!
Przypominamy również, że w trosce o przebywające na terenie rezerwatu ptaki i inne zwierzęta, plaże rezerwatu (od zejścia nr 90 do ujścia Przekopu Wisły) są wyłączone z ruchu turystycznego w okresie od 1 kwietnia do 15 sierpnia.

 

Grafika 1: Posprzątaliśmy rezerwat przyrody „Mewia Łacha”!
Grafika 2: Posprzątaliśmy rezerwat przyrody „Mewia Łacha”!
Grafika 3: Posprzątaliśmy rezerwat przyrody „Mewia Łacha”!
Grafika 4: Posprzątaliśmy rezerwat przyrody „Mewia Łacha”!
Grafika 5: Posprzątaliśmy rezerwat przyrody „Mewia Łacha”!
Grafika 6: Posprzątaliśmy rezerwat przyrody „Mewia Łacha”!
Grafika 7: Posprzątaliśmy rezerwat przyrody „Mewia Łacha”!