Plenerowy lipiec w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”

Data: 16-08-2017

W wakacyjne miesiące pracownicy Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” weszli z ogromnym rozpędem promując walory Parku na edukacyjnych imprezach plenerowych oraz prowadząc przewodnictwo dla grup zorganizowanych.

W sobotę 1 lipca świętowaliśmy Dzień Rybaka w Kątach Rybackich. Mimo deszczowej pogody w naszym namiocie było naprawdę gorąco. Koło wiedzy nieustannie wirowało, a żądni wiedzy turyści nacierali ze wszystkich stron. Najmłodsi oblegali puzzle edukacyjne, przy których również utworzyła się kolejka.

Następnego dnia skoro świt ruszyliśmy do Słupska, by wspomóc nasze koleżanki i kolegów w promowaniu bioróżnorodności przy okazji  Jarmarku Gryfitów. Piknik edukacyjny „Bioróżnorodność- poznaj by zachować”  zadedykowany został Wiśle i pomorskim rzekom. Nasze stoisko nosiło hasło: „Żuławy Wiślane – Kraina na wodzie”, jako że znaczna część otuliny Parku, która stanowi jego integralną część, to właśnie Żuławy. W tym rejonie prowadzimy wiele działań mających na celu poprawę stanu środowiska bytowania zwierząt, rewitalizację krajobrazu. O tych  działaniach właśnie informowaliśmy turystów i mieszkańców Słupska, starając się także wskazać problemy z jakimi dziś borykają się Żuławy Wiślane.

6 lipca udaliśmy się do Biblioteki Elbląskiej, gdzie również w plenerze prezentowaliśmy florę regionu podczas pogadanki  w temacie: „Lato pełne smaków – smaki Żuław i Mierzei Wiślanej”. Prezentowaliśmy okazy roślin jakie pospolicie występują na naszym terenie, omawiając ich znaczenie i ewentualną przydatność kulinarną. Spotkanie jak zwykle cieszyło się dużym zainteresowaniem i było okazją do zaprezentowania szaty roślinnej PKMW.

W dniach 14 lipca -15 lipca – odbyły się XIX Mistrzostwa świata w poławianiu w Bursztynie, na których oczywiście nie mogło nas zabraknąć. Zarówno na podium – dobrze wyszkoliliśmy naszego tegorocznego praktykanta, który biorąc po raz pierwszy udział w zawodach zajął 1 miejsce. Pan Paweł wspierał także nasze stoisko w chwilach oblężenia  - w ciągu dwóch dni nasze stoisko odwiedziło około 1000 osób. Jak zawsze to najmłodsi motywowali rodziców, aby wstali z plaży i przyszli się edukować. Były krzyżówki, wykreślanki, kolorowanki, puzzle edukacyjne i inne układanki.

W niedzielę 16 lipca nasi pracownicy uczestniczyli w Festiwalu Kulinarno-Historycznym "Smaki Mierzei - Smak Piasków", który miał miejsce w … Piaskach, czyli Nowej Karczmie.  Jest to jeden z najdalej wysuniętych zakątków naszego Parku, zatem była to doskonała okazja by dotrzeć do turystów wypoczywających w tej części Parku.

Z końcem lipca zostaliśmy zaproszeni do udziału w obchodach Roku Wisły: "Wisła nie jedno ma imię - piknik nad Wisłą <Kulturalny Rejs>” organizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsk. 27 i 29 lipca oraz 1 sierpnia promowaliśmy walory Parku w Rybinie, Sztutowie oraz w Mikoszewie.

Jak widać imprez plenerowych nam w grafiku przybywa z roku na rok, z czego bardzo się cieszymy. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu plenerowym.

Dzień Rybaka w Kątach Rybackich w deszczu, ale za to z promiennymi uśmiechami turystów.
Drewniane klocki przechodziły z rąk do rąk.
W Słupsku na Dniu Bioróżnorodności nad kołem wiedzy czuwał sam szef.
Letnia atmosfera z edukacją w tle na Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu w Jantarze.
Dorośli jak zawsze podpowiadają :-)
Dwukrotny występ przed kamerami dla TV Malbork oraz TVP Kraków dla cyklu "Podróże z Góralem".
Na pikniku "Smaki Mierzei" najmłodsi zmagali się z ptasimi zagadkami - oczywiście "Ktoś" im podpowiadał.
"Kulturalny Rejs" - piknik w Sztutowie i pogadanka na temat awifauny regionu.
"Wisła nie jedno ma imię" - a jej przyroda niezwykle bogata - Piknik w Mikoszewie.
I nasze klocki - jak zawsze oblegane najbardziej.