Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”

          Jednym słowem mamy za sobą dwa bardzo pracowite, ale owocne dni. 
Jarmark Ekoturystyczny w miejscowości Charzykowy na Kaszubach to regionalna impreza mająca na celu promocję regionu. Tym razem jego mocnym akcentem było święto raka szlachetnego, które zorganizowali pracownicy Zaborskiego Parku Krajobrazowego w ramach projektu „Czynna ochrona raka szlachetnego w jeziorach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych”.  Wszystkie Oddziały PZPK uwijały się na swoich stanowiskach edukując i promując walory poszczególnych parków.
          Tak się geologicznie złożyło, że nasz Park Krajobrazowy bardzo ubogi jest w jeziora, w związku z czym – korzystając z turystycznego ducha Jarmarku i zgodnie z jego hasłem -"Czym Chata Bogata" - postaraliśmy się zaprezentować turystom i mieszkańcom tamtejszego regionu nasze bogactwo i działania jakie podejmuje Park w zakresie czynnej ochrony przyrody. Tak więc na naszym stoisku można się było dowiedzieć o zadrzewieniach śródpolnych, zbiornikach wodnych i ich znaczeniu dla bytowania wielu zwierząt. Podkreślając rolę ptaków w przyrodzie i życiu człowieka, zaprezentowaliśmy na stoisku najcenniejsze gatunki występujące na naszym terenie. Koło wiedzy kręciło się nieustannie, w ruch poszły puzzle i jak zwykle wiele emocji - szczególnie najmłodszym - dała możliwość spotkania się oko w oko z dzikimi zwierzętami – oczywiście w formie eksponatów. Było również sporo o samej mierzei i jej walorach turystycznych.
          Natomiast w niedzielę udaliśmy się na piknik zorganizowany z inicjatywy Urzędu Miasta Krynica Morska, Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim oraz  pracowników Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pod hasłem „Krynica Morska przeciw pijanym kierowcom”. W akcję włączyło się również wiele innych instytucji w trosce o poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Mimo strug deszczu, impreza cieszyła dużym zainteresowaniem. Były jednostki Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i WOPR-u. Nasze stoisko oczywiście promowało walory Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych.  W minikonkursach przeprowadzanych na miejscu oraz za wykonanie zadań, rozdawaliśmy drobne nagrody – foldery, karty memory oraz mapy. Dużą atrakcją była możliwość  obejrzenia naszego służbowego quada, na którym można było usiąść oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Zazwyczaj nasz sprzęt ciężko pracuje przy koszeniach łąk, a tego dnia był szczególnie dopieszczany przez małe, ciekawskie rączki dzieci. 

Grafika 1: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 2: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 3: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 4: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 5: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 6: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 7: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 8: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 9: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 10: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 11: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 12: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 13: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 14: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 15: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 16: Piknikowy weekend Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”