Konkursy z rodzimą przyrodą w tle - podsumowanie.

Data: 30-12-2020

W listopadzie i grudniu w naszym Parku przeprowadzone zostały konkursy literacki i fotograficzny. Ponadto uczniowie klas Vi-VIII naszych szkół podstawowych rozpoczęli zmagania w ogólnopolskim konkursie z wiedzy o polskich parkach krajobrazowych.

Edukacja ekologiczna to nieodłączny element procesu uczenia się, mający na celu zbudowanie w nas odpowiedzialności za otaczające środowisko. Nieznajomość zależności między elementami naszej przyrody, nieumiejętność  przewidywania skutków ingerencji człowieka w przyrodę, może prowadzić do niekorzystnych zmian, a w konsekwencji ubożenia naszego krajobrazu. Może nie zdajemy sobie sprawy, ale działania edukacyjne podejmuje każdy z nas. Jako rodzice uczymy nasze dzieci prawidłowych postaw wobec przyrody, ale i nie jeden młody człowiek  stara się nauczyć dobrych wzorców swoich rodziców.

Każdy sposób na zwrócenie uwagi na zjawiska zachodzące w naszym otoczeniu jest dobry i jest zarodkiem swoistego procesu edukacyjnego. W naszym przekonaniu takim sposobem mogą być konkursy. Ten właśnie sposób obraliśmy na  ten trudny czas, w którym nie możemy osobiście się z Wami spotkać w terenie i opowiedzieć... pokazać....  zainteresować.

Dawno już w naszym Parku nie przeprowadzaliśmy konkursów dla dorosłych, skupiając się na pracy w szkołach. Dlatego też postanowiliśmy wypełnić tę lukę i zaprosiliśmy mieszkańców powiatu nowodworskiego do konkursu literackiego. Temat nie był łatwy - należało wyjaśnić, jak rozumiemy pojęcie "Jestem Integralną Częścią Przyrody Mierzei i Żuław Wiślanych". Na konkurs nie wpłynęło zbyt dużo prac... być może zabrakło czasu, pomysłu, a może trema... Może następnym razem.

Nie mniej jednak nagrodziliśmy dwie prace i zachęcamy do lektury!

Tematem drugiego konkursu była 'Przyroda Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana " u progu zimy'. Zadanie polegało na wykonaniu zdjęć zjawisk przyrodniczych aktualnie obserwowanych w naszym Parku. Po ilości nadesłanych prac wnioskujemy, że najtrudniej było wyjść z domu - a o to również chodziło w tym konkursie :-).

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy podjęli nasze wyzwanie. Udział w konkursie daje możliwość spojrzenia nowym okiem na świat. Tegoroczny grudzień dostarcza nam w Parku wielu wrażeń. Słyszymy i widzimy ptaki, których dotąd u nas nie było, ptaki, które należą do wiosennych gości. Mamy coraz częstsze spotkania z łosiami, danielami, które przynoszą po prostu radość z możliwości obcowania z dziką przyrodą. To już jest najlepsza nagroda za nasze wysiłki. Nie mniej jednak w obu konkursach przygotowaliśmy nagrody, które trafiły lub za chwilę trafią do laureatów - są to książki, drobny sprzęt turystyczny - zakupione dzięki dofinansowaniu konkursu przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Na koniec słów kilka o zmaganiach naszej młodzieży. 17 grudnia odbył się internetowo I etap ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Do rywalizacji stanęli uczniowie ze szkół w Jantarze, Krynicy Morskiej, Mikoszewie, Ostaszewie, Stegnie, Sztutowie. Wyniki testu wyłoniły z każdej szkoły trzyosobowe drużyny, które spotkają się na II etapie w lutym 2021 i będą walczyć o miejsce w finale wojewódzkim. Gratulujemy wyników i cieszymy się, że młodzież z naszego powiatu podejmuje dodatkowe wyzwania.

Wyróżnienie kategoria II 16+ Fot. Alan Sz.
Wyróżnienie kategoria II 16+ Fot. Damian K.
Wyróżnienie kategoria II 16+ Fot. Jan W.
I nagroda kategoria I do 15 lat. Fot. Zofia Cz.