Kolejna edycja akcji „Nie bądź patałachem i posprzątaj Mewią Łachę”

Data: 10-04-2019

Jak co roku na zaproszenie pracowników Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” i wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF odpowiedziało liczne grono osób, którym bliskie jest czyste środowisko.

Akcja  sprzątania nadmorskiej części rezerwatu „Miewa Łacha” oraz najbliższego sąsiedztwa odbyła się 30 marca 2019 r. Tradycyjnie przy zejściu nr 90 w Mikoszewie przybyłych powitali: kierownik Parku - Wojciech Woch oraz przedstawiciel Błękitnego Patrolu WWF - Jan Wilkanowski.  Po krótkim instruktarzu jak i gdzie zbierać odpady ponad 50 osób rozpierzchło się  po plaży, po wydmach, po lesie.  W strefie plaży niestety śmieci naniósł wiatr i fale morskie. Na wydmach również było co zbierać, wiosenny sztorm sięgnął falami daleko w głąb, aż pod Jezioro Mikoszewskie i zostawił tam plastikowe opakowania, resztki sieci.

Wiosenna akcja, przed rozpoczęciem wegetacji , daje możliwość  dokładnego przeczesania terenu i zebrania wszystkich odpadów. W sumie zebrano około 6m3 odpadów (głównie opakowań plastikowych i szklanych).

Dziękując wszystkim za przybycie i zaangażowanie kierownik Parku wręczył pamiątkowe medale, drobne gadżety edukacyjne. Wiele osób regularnie uczestniczy w naszej akcji. Byli zatem mieszkańcy całej Mierzei i okolic przedstawiciele Błękitnego Patrolu WWF, pracownicy Urzędu Gminy w Stegnie oraz goście z dalszych zakątków  naszego Kraju. Jak zawsze już worki z odpadami zebrał i zwiózł do kontenerów  pracownik  Urzędu Morskiego.

Akcja została dofinansowana  przez WFOŚiGW w Gdańsku.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji akcji https://www.youtube.com/watch?v=K3FS-3yZfas

Opłakany stan kidziny przed pracami. Fot. J. Wilkanowski
Nowy gatunek wierzby w rezerwacie? Niestety nie. To nie kwiaty, to śmieci. Fot. J. Wilkanowski
Worki zapełniały się szybko. Fot. J. Wilkanowski
Bystre oczy wypatrzyły każdy śmieć. Fot. J. Wilkanowski
Sztorm przyniósł różne dziwne śmieci. Fot. J. Wilkanowski
Pamiątkowe zdjęcie większości uczestników akcji. Fot. J. Wilkanowski