Jesienne porządki w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”.

10 października 2014 r. odwiedzili nas uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 im. T. Kościuszki w Malborku . Wspólnie z nami posprzątali fragment lasu. Spotkanie było niejako podsumowaniem cyklu rozpoczętej we wrześniu kampanii  związanej z ogólnopolską akcją  „Sprzątania Świata”.

Uczniowie Malborskiej placówki już od kilku lat współpracują z nami w tej akcji. Co roku z ogromnym zaangażowaniem penetrują leśne zakamarki w poszukiwaniu śmieci. Tegoroczne sprzątanie ujawniło plastikowe i szklane opakowania. Kilka z nich stało się śmiertelną pułapką dla setek pożytecznych chrząszczy – żuków leśnych i innych bezkręgowców.  Wśród śmieci znalazł się nawet  telewizor! W ramach wdzięczności za trud włożony w porządki przygotowaliśmy dla nich ognisko i kiełbaski. Przy ognisku trwały rozmowy na temat wątpliwej jakości kultury turystów i mieszkańców.
W sumie, podczas tegorocznych akcji sprzątania na terenie Parku i otuliny z udziałem pracowników naszej jednostki oraz dzieci, młodzieży i mieszkańców, uzbierano kilka kontenerów śmieci. Dzięki dofinansowaniu akcji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku opłacono wywóz zebranych nieczystości. Dodatkowo dzięki współpracy z Urzędem Gminy Sztutowo i Stegna oraz Nadleśnictwem Elbląg, którzy znaczną część zebranych odpadów przyjęli do swoich kontenerów, udało się zasięgiem działań objąć znaczną część Parku i otuliny.  Oprócz terenów leśnych, pracami objęto teren Ujścia Wisły, gdzie problem ze śmieciami nie jest łatwy do rozwiązania. W tym miejscu dochodzi do deponowania nie tylko materiału piaszczystego, ale wody niosą również antropogeniczny balast.  Opakowania, folie, resztki sieci, styropian niesione z biegiem Wisły oraz transportowane dzięki prądom morskim – niekiedy z całej długości brzegów Mierzei trafiają na plaże w Mikoszewie. Tu zagrażają licznie żerującym i wypoczywającym ptakom oraz szpecą krajobraz. Akcje sprzątania przeprowadzone są w tym rejonie w miarę potrzeb, dzięki czemu plaże są czyste i przyjazne ptakom.
Powoli, stan jakości środowiska przyrodniczego naszego Parku, poprawia się. Jednak potrzeba jeszcze wielu działań i akcji, aby imprezom typu sprzątanie świata towarzyszyła jedynie radość ze spaceru w czystym środowisku. Dziękujemy wszystkim za udział w naszych akcjach, a także tym,  którzy w trosce o czyste środowisko dbają o jego stan codziennie, przestrzegając przepisów i stojąc na straży czystości swojej najbliższej okolicy.
 

I poszli w las.
Niespotykane owoce młodego buka - smutny widok dla miłośników przyrody.
Śmiertelna pułapka.
Przeczesywanie runa.
Na półmetku sprzatania.
Smutne efekty