Jarmark św. Dominika z przyrodą

Data: 04-08-2015

W środę 29 lipca 2015 r. pracownicy Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” gościli ze swoim stoiskiem na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
Jarmark swymi tradycjami sięga roku 1260, kiedy to na wniosek dominikanów ustanowił go Papież Aleksander  IV. Głównym celem jarmarku było nakłonienie wiernych do uczestnictwa we mszy odpustowej w dzień św. Dominika (wówczas 4 sierpnia), dzięki której można było otrzymać 100 dni zwolnienia z czyśćca. Czy i dziś tak jest, tego nie wiemy. Wiemy jednak, że to doskonała okazja do promocji regionu.
Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” gościł ze swoim stoiskiem na stanowisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego razem z koleżankami i kolegami z Błękitnej Szkoły,  Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i Zaborskiego Parku Krajobrazowego. 
Nasza makieta łąki - zaaranżowana tak, by pokazać bogactwo ekosystemu łąk - przykuwała uwagę odwiedzających. Zaprezentowaliśmy rolę zbiorników wodnych dla ptaków oraz wzajemne relacje miedzy gatunkami. Oprócz ciekawostek na temat ptaków z rzędu bekasowatych i chruścieli, których drewniane modele budziły niemałe zainteresowanie, na stoisku edukowaliśmy na temat roli ssaków drapieżnych. Eksponaty gatunków rodzimych - lisa i borsuka były znane większości uczestników, natomiast jenot i norka amerykańska były dla wielu osób nowością. Oczywiście nasze koło wiedzy wirowało nieustannie, a edukacyjne zagadki przyrodnicze przyciągały uwagę i dzieci, i dorosłych.
 

Grafika 1: Jarmark św. Dominika z przyrodą
Grafika 2: Jarmark św. Dominika z przyrodą
Grafika 3: Jarmark św. Dominika z przyrodą
Grafika 4: Jarmark św. Dominika z przyrodą
Grafika 5: Jarmark św. Dominika z przyrodą
Grafika 6: Jarmark św. Dominika z przyrodą
Grafika 7: Jarmark św. Dominika z przyrodą