II Rajd Pieszy za nami!

Data: 29-05-2012

Mierzeja Wiślana kojarzy się przede wszystkim z atrakcyjnym miejscem wypoczynku, a to za sprawą malowniczych szerokich plaż, czystych lasów zachęcających do spacerów i bliskiego kontaktu z przyrodą.

W związku z obchodami „Roku Krajobrazów Pomorza” pracownicy Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” opracowali trasę rajdu pieszego w kontekście hasła „Poznajemy Krajobraz Mierzei i Żuław Wiślanych”. Podczas niespełna 10-cio kilometrowego odcinka uczestnicy rajdu mieli okazję podziwiać walory krajobrazowe regionu Żuław Wiślanych oraz Mierzei Wiślanej w strefie Parku i otuliny.

Na starcie rajdu powitaliśmy blisko 100 uczestników, którzy w pięknym, wiosennym słońcu ruszyli w kierunku ujścia Wisły Królewieckiej. Po drodze w całej krasie prezentował się typowy krajobraz żuławski ze starymi wierzbami oraz ich potomstwem – pieczołowicie sadzonymi przez miejscowych rolników żywokołami, w ramach projektu „Odtwarzanie i uzupełnianie korytarzy ekologicznych w żuławskiej części otuliny Parku” realizowanego przez nasz Park. Kwitnące byliny łąkowe – złote jaskry, różowe firletki, rudoczerwone szczawie, błękitne bodziszki i farbowniki, fioletowe szczypiory i pola rzepaku na tle soczystej, wiosennej zieleni nadawały mijanym krajobrazom niecodziennego uroku. Wśród treli dziwonii, pokląskw, skowronków, kukułek dotarliśmy do ujścia Wisły Królewieckiej, gdzie zaplanowany był odpoczynek i zajęcia edukacyjne, podczas których pracownik Parku wyjaśnił piechurom pojęcie i szerokie znaczenie krajobrazu w ujęciu przyrodniczym i gospodarczym. Za materiały dydaktyczne posłużyła sama natura. Ujście Wisły Królewieckiej stanowi jedno z najbardziej malowniczych krajobrazowo miejsc na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”, gdzie na krajobraz ujściowego odcinka dużej rzeki nakładają się kolejne widoki – Zalewu Wiślanego i sąsiadującej z nim, górzystej Wysoczyzny Elbląskiej. Ta różnorodność ekosystemów, składająca się na krajobraz regionu, jest ważnym elementem bioróżnorodności tych terenów. Zgodnie z zapowiedzią odbyły się również konkursy, w których udział wzięły zarówno dzieci jak i dorośli.

Z żalem opuściliśmy zaciszne brzegi Wisły i obrzeżem Zalewu Wiślanego powędrowaliśmy w kierunku Mierzei Wiślanej. Szczególnego uroku z tej perspektywy nabrał krajobraz kulturowy – wiejskie zabudowania Kątów Rybackich na tle lasów Mierzei, poprzedzone lazurem wód Zalewu z białymi plamkami łabędzi, z kępami roślinności wodnej.

Ogrzani słońcem, z ulgą powitaliśmy przyjemny chłód lasów Mierzei i odtąd podziwialiśmy malownicze widoki związane z krajobrazem leśnym. Poganiani przez komary, uważając na wygrzewające się w słońcu padalce i jaszczurki zwinki dotarliśmy do rezerwatu Kąty Rybackie gdzie odbyła się krótka prelekcja. Uczestnicy rajdu obserwowali zmiany w krajobrazie leśnym, jakie zaszły pod wpływem gniazdowania ogromnej liczby ptaków i podziwiali ptasią metropolię w pełni rozwoju. No i w końcu dotarliśmy nad Zatokę Gdańską gdzie, przywitał nas krajobraz nadmorski i zasłużone ognisko z posiłkiem turystycznym. Była własnoręcznie upieczona kiełbaska, energetyzujące owoce i troszkę łakoci dla najmłodszych oraz woda i soki. Jednak to nie koniec atrakcji. Odbyły się kolejne konkursy z wiedzy o krajobrazach i walorach przyrodniczych Parku, a także zapowiedziane warsztaty przyrodnicze w związku z obchodami Dni Morza. Ich uczestnicy zapoznali się z dobroczynną rolą roślinności wydmowej i pod okiem pracownika Parku uczyli się rozpoznawać gatunki roślin z wydmy szarej. Ciekawy i nowy okazał się również świat mięczaków i owadów oraz ptaków i ssaków, które można spotkać w krajobrazie nadmorskim Mierzei Wiślanej.

Oczywiście równie emocjonujące, co atrakcje na trasie rajdu, było ogłoszenie wyników przeprowadzanych konkursów. Nagrodami były książki poświęcone krajobrazom Polski, gry planszowe oraz drobne gadżety związane z Rokiem Krajobrazu, dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Mamy nadzieję, że udział w Rajdzie pozwolił jego uczestnikom zrozumieć rangę roli krajobrazu w przyrodzie i gospodarce człowieka, a przede wszystkim odkryć piękno krajobrazu w każdym zakątku naszego regionu, zarówno w szachownicy pól, jak i w nadzalewowych trzcinowiskach, a nawet w kolonii lęgowej kormorana.

Pracownicy Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” składają serdeczne podziękowania dla Nadleśnictwa Elbląg oraz Urzędu Morskiego w Gdyni, a także członkom KTP Delta z Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej za okazaną pomoc w realizacji rajdu.

Autorami zdjęć są Artur Wyszyński oraz Krzysztof Żynda.

II Rajd Pieszy za nami! grafika
II Rajd Pieszy za nami! grafika
II Rajd Pieszy za nami! grafika
II Rajd Pieszy za nami! grafika
II Rajd Pieszy za nami! grafika
II Rajd Pieszy za nami! grafika
II Rajd Pieszy za nami! grafika
II Rajd Pieszy za nami! grafika
II Rajd Pieszy za nami! grafika
II Rajd Pieszy za nami! grafika