Finał akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”

Akcja pod hasłem „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” na dobre wpisała się do grafiku imprez plenerowych na terenie naszego Parku i otuliny. Pomysł zrodził się kilkanaście lat temu, podczas porządków podwórek. Duże ilości pożywnych kasztanów i żołędzi marnowały się wyrzucane na kompostownik, lub palone z liśćmi. Postanowiliśmy wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Elbląg zagospodarować te dary jesieni. Zebrane w szkołach żołędzie i kasztany trafiały do leśnych paśników (i znikały w oka mgnieniu). Tak było i w tym roku. Drzewa obficie obdarzyły nas owocami  – zebraliśmy 3,5 tony. Kasztany już zostały zjedzone, a naszym danielom w Parku przybyło zapewne dzięki temu parę deko na wadze. W tym okresie zwierzęta poszukują intensywnie pokarmu, przygotowując się do zimy, zatem nasze kasztany bardzo im się przydały. Żołędzie wysuszono i zabezpieczono, będę stopniowo wywożone do paśników dla saren (i zapewne dzików też), ale przede wszystkim trafią do specjalnych skrzynek dla sójek i być może skorzystają z nich także wiewiórki.

W akcji wzięli udział uczniowie ze szkół z terenu Parku i otuliny skąd odbieraliśmy owoce na bieżąco oraz kilka placówek z powiatu nowodworskiego. Na finale pojawili się licznie przedstawiciele szkół oraz mieszkańcy. Za każde 10 lub 20 kg kasztanów i żołędzi można było otrzymać drzewko lub krzew. Dodatkowo dla uczniów, którzy zebrali najwięcej przygotowane zostały dyplomy i książki o tematyce przyrodniczej oraz gry planszowe.

Akcję dofinansowuje WFOŚiGW w Gdańsku, z uwagi na jej edukacyjny charakter. Towarzyszą jej pogadanki z pracownikiem Parku, który omawia z uczestnikami sytuację zwierząt na Mierzei Wiślanej i propaguje właściwe postawy względem zwierząt, a przede wszystkim wyjaśnia zasady związane z dokarmianiem. Najważniejsza z nich to ta, że nie wolno samemu dokarmiać dzikich zwierząt. Takie działania należy zostawić fachowcom, którzy prowadzą dokarmianie w razie potrzeb. Nawet w przypadku dokarmiania ptaków, trzeba być ostrożnym i zgodnie z hasłem przewodnim naszych spotkań „Lepiej nie dokarmiać ptaków i innych zwierzaków, niż robić to źle!”.

Na spotkanie i pogadankę w temacie Akcji można umówić się telefonicznie z pracownikiem naszego Parku. Zapraszamy!

 

Kasztany również od uczniów z SOSW w Nowym Dworze Gd.
Przedszkolaki z kasztanami ze swojego podwórka.
Gra planszowa jak zawsze cieszyła się powodzeniem.
Każdy mógł wybrać sobie drzewko lub krzew.