Ferie z Parkiem!

Data: 15-02-2018

     Z naszego zaproszenia skorzystały świetlice z terenu otuliny Parku . Odbyło się 5 spotkań – 4 kameralne i 1 wycieczka terenowa. Podczas każdych warsztatów odbyła się pogadanka, w trakcie której uczestnicy odpowiadali sobie na pytania:  w jak sposób rośliny zimują, jakie mają przystosowania do tej pory roku? Było zatem, i o roślinach zimozielonych, i o sprytnych sposobach pozostałych przedstawicieli flory.  Oglądając przekrój poprzeczny pnia drzewa uczniowie uzmysłowili sobie, że drzewa bardzo spowalniają  swoje procesy życiowe.  Zrzucają liście by oszczędzać wodę i uniknąć zniszczenia liści podczas mrozu. Gałęzie pozbawione liści nie magazynują śniegu i nie są narażone na złamania. 

     Wszystkie rośliny wydają nasiona, jednak dla wielu gatunków roślin jedno- lub dwuletnich jest to nie tylko sposób na rozmnażanie, ale kwestia dalszego istnienia gatunku - a więc sposób na przetrwanie. Rośliny zielne wieloletnie zimują na różne sposoby, jak np. w postaci cebul, kłączy i rozetek.

     By odpowiedzieć sobie na pytanie jak to się dzieje, że wiosną wszystko wybucha zielenią i kwieciem w ciągu „jednego dnia”  uczestnicy spotkań oglądali gałązki z pączkami.  Wniosek z zajęć był oczywisty – rośliny są niesamowite!

     Po części teoretycznej przyszedł czas na zabawę. Były florystyczne memory, krzyżówki, kolorowanki.  A na pamiątkę wszyscy robili tematyczne kartki dla swoich najbliższych.

     Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, zdobyta wiedza przyda się w najbliższym czasie w szkole.

 

Grafika 1: Ferie z Parkiem!
Grafika 2: Ferie z Parkiem!
Grafika 3: Ferie z Parkiem!
Grafika 4: Ferie z Parkiem!
Grafika 5: Ferie z Parkiem!
Grafika 6: Ferie z Parkiem!
Grafika 7: Ferie z Parkiem!
Grafika 8: Ferie z Parkiem!
Grafika 9: Ferie z Parkiem!