Czerwcowe imprezy plenerowe w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”

Data: 11-07-2018

Wraz z nastaniem czerwca rozpoczął się sezon na imprezy plenerowe. Otworzyliśmy go naszym Rajdem Pieszym, a następnie gościliśmy na pięciu wydarzeniach regionalnych  z okazji Dni Dziecka, Dni Rybaka oraz Festynie Rodzinnym.

Rajd Pieszy „Szlakami Mierzei Wiślanej” odbył się już po raz VIII.  Jest doskonałą okazją do  zapoznania się z walorami Parku pod okiem wyspecjalizowanej kadry naszej jednostki. W tym roku dzięki dofinansowaniu transportu ze środków WFOŚiGW w Gdańsku poprowadzono trasę w zachodniej części otuliny Parku. Znajdują się tam jedne z najciekawszych elementów kulturowych i przyrodniczych regionu. Trasa liczyła 12 km i wiodła od zabytkowej śluzy w Gdańskiej Głowie, niebieskim, nadwiślańskim szlakiem pieszym - Wałami Wisły, gdzie mogliśmy podziwiać krajobraz królowej polskich rzek. Następnie wędrowaliśmy przez zabytkowy układ wsi Drewnica, obejrzeliśmy 300-letni wiatrak typu koźlak – jeden z najsłynniejszych zabytków na Żuławach Wiślanych.  Dalsza droga wiodła przez łąki i pola. Oglądaliśmy zabytkowe domy podcieniowe w Przemysławiu i  podziwialiśmy krajobraz żuławskiej części otuliny Parku.  Na zakończenie Rajdu przeprowadzono warsztaty przyrodnicze oraz konkurs z wiedzy z nagrodami oraz przygotowano ciepły posiłek turystyczny.

W poniedziałek 4 czerwca  gościliśmy u przedszkolaków w Stegnie, a w niedzielę 17 czerwca w Sztutowie z okazji Dnia Dziecka.  W naszym namiocie na najmłodszych czekały gry i zabawy edukacyjne.  Puzzle i memory oraz modele ptaków, które z zapałem rozpoznawali mali przyrodnicy.

23 czerwca uczestniczyliśmy w Festynie Rodzinnym w Krynicy Morskiej. Z uwagi na niezdecydowaną tego dnia aurę nie było zbyt wielu zainteresowanych, ale Ci którym deszcz i wiatr nie straszne -korzystali z naszych informacji .

Koniec czerwca to czas przeznaczony na obchody Dni Rybaka -  29 czerwca gościliśmy w Jantarze, a 30 czerwca w Kątach Rybackich. 

W sumie nasze stoisko podczas tych imprez odwiedziło blisko 1000 osób. W międzyczasie oczywiście oprowadzaliśmy grup turystyczne na ścieżkach w rezerwatach przyrody „Kąty Rybackie” oraz „Mewia Łacha”.  Prowadziliśmy warsztaty przyrodnicze – m.in. dla nauczycieli z ODN z Elbląga. Nasz pracownik uświetnił także obchodny Dnia Ochrony Środowiska w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Marzęcinie pogadanką. Przygotowaliśmy nawet małą inscenizację wiersza "Bardzo głodna gąsienica" w ramach akcji "Dorośli Dzieciom" w Przedszkolu w Stegnie. Tu przydały się aktorskie zdolności pracowników Parku.

Trwają wakacje, a my ruszylismy w teren.  Zobaczymy, co tam w trawie piszczy i na pewno o tym napiszemy.

Rajd Pieszy Szlakami Mierzei Wiślanej - słów kilka o śluzie w Gdańskiej Głowie. Fot. K. Żynda
Odpoczynek na trasie. Fot. K. Żynda
Dawny cmentarz, a obecnie park ze ściezką dydaktyczną w Drewnicy. Fot. K. Żynda
Konkurs z wiedzy o Parku w siedzibie. Fot. K. Żynda
Wręczenie jednej z nagród. Fot. D. Żynda
Bardzo głodna gąsienica - scenka w wykonaniu pracowników Parku w Przedszkolu w Stegnie. Fot. Archiwum Przedszkole Stegna
Bardzo głodna gąsienica bardzo dużo je ku ogromnej radości dzieci. Fot. Archiwum Przedszkole Stegna
Dzień Rybaka w Jantarze. Fot. M.Zych-Palka
Dzień Rybaka w Kątach Rybackich. Fot. M.Zych-Palka