Wraz z nastaniem czerwca rozpoczął się sezon na imprezy plenerowe. Otworzyliśmy go naszym Rajdem Pieszym, a następnie gościliśmy na pięciu wydarzeniach regionalnych z okazji Dni Dziecka, Dni Rybaka oraz Festynie Rodzinnym.
Rajd Pieszy „Szlakami Mierzei Wiślanej” odbył się już po raz VIII. Jest doskonałą okazją do zapoznania się z walorami Parku pod okiem wyspecjalizowanej kadry naszej jednostki. W tym roku dzięki dofinansowaniu transportu ze środków WFOŚiGW w Gdańsku poprowadzono trasę w zachodniej części otuliny Parku. Znajdują się tam jedne z najciekawszych elementów kulturowych i przyrodniczych regionu. Trasa liczyła 12 km i wiodła od zabytkowej śluzy w Gdańskiej Głowie, niebieskim, nadwiślańskim szlakiem pieszym - Wałami Wisły, gdzie mogliśmy podziwiać krajobraz królowej polskich rzek. Następnie wędrowaliśmy przez zabytkowy układ wsi Drewnica, obejrzeliśmy 300-letni wiatrak typu koźlak – jeden z najsłynniejszych zabytków na Żuławach Wiślanych. Dalsza droga wiodła przez łąki i pola. Oglądaliśmy zabytkowe domy podcieniowe w Przemysławiu i podziwialiśmy krajobraz żuławskiej części otuliny Parku. Na zakończenie Rajdu przeprowadzono warsztaty przyrodnicze oraz konkurs z wiedzy z nagrodami oraz przygotowano ciepły posiłek turystyczny.
W poniedziałek 4 czerwca gościliśmy u przedszkolaków w Stegnie, a w niedzielę 17 czerwca w Sztutowie z okazji Dnia Dziecka. W naszym namiocie na najmłodszych czekały gry i zabawy edukacyjne. Puzzle i memory oraz modele ptaków, które z zapałem rozpoznawali mali przyrodnicy.
23 czerwca uczestniczyliśmy w Festynie Rodzinnym w Krynicy Morskiej. Z uwagi na niezdecydowaną tego dnia aurę nie było zbyt wielu zainteresowanych, ale Ci którym deszcz i wiatr nie straszne -korzystali z naszych informacji .
Koniec czerwca to czas przeznaczony na obchody Dni Rybaka - 29 czerwca gościliśmy w Jantarze, a 30 czerwca w Kątach Rybackich.
W sumie nasze stoisko podczas tych imprez odwiedziło blisko 1000 osób. W międzyczasie oczywiście oprowadzaliśmy grup turystyczne na ścieżkach w rezerwatach przyrody „Kąty Rybackie” oraz „Mewia Łacha”. Prowadziliśmy warsztaty przyrodnicze – m.in. dla nauczycieli z ODN z Elbląga. Nasz pracownik uświetnił także obchodny Dnia Ochrony Środowiska w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Marzęcinie pogadanką. Przygotowaliśmy nawet małą inscenizację wiersza "Bardzo głodna gąsienica" w ramach akcji "Dorośli Dzieciom" w Przedszkolu w Stegnie. Tu przydały się aktorskie zdolności pracowników Parku.
Trwają wakacje, a my ruszylismy w teren. Zobaczymy, co tam w trawie piszczy i na pewno o tym napiszemy.