Czekamy na bociany!

Każdego roku pracownicy Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” monitorują stan gniazd bocianich na terenie Parku i otuliny.  Sygnały  o gniazdach wymagających interwencji napływają również od mieszkańców, z czego się bardzo cieszymy. Jesienią ubiegłego roku wytypowaliśmy  2 gniazda, a zimowe wiatry powaliły jeszcze jedną konstrukcję.  Dzięki wsparciu Gminy Stegna i Ochotniczej Straży Pożarnej  ze Stegny udało się postawić nowy, solidny słup, na którym dziś zamontowano równie solidną podstawę pod gniazdo,  pieszczotliwie wyplecioną przez pracowników Parku z młodych gałązek naszych żuławskich wierzb. Druga wierzbowa  podstawa (nazywana przez nas koszem) trafiła na nową platformę w Mikoszewie.  Poprzednia uległa zniszczeniu.

Ponadto pod koniec lutego dzięki naszej interwencji , wspólnie z pracownikiem Energi przeprowadzono konserwację jednego z gniazd. Zabieg polegał na zdjęciu części gniazda i był konieczny z uwagi na ogromny ciężar tej wieloletniej budowli. Po wielu latach użytkowania przez bociany, każde gniazdo staje się zagrożeniem dla całej konstrukcji i grozi zawaleniem się. Obok strat materialnych, taki stan gniazd zagraża również samym bocianom, dlatego należy interweniować odpowiednio wcześniej.

Mamy nadzieję że bociany docenią nasze starania i jak co roku zaakceptują pomoc człowieka i osiedlą się w nowych koszach.

 

Przygotowana platforma.
Montaż wyplecionego gniazda dla bocianów.
Dopełnienie kosza pozostałościami starego gniazda.
Zamontowane gniazdo.
Przygotowana platforma.
Montaż wyplecionego gniazda dla bocianów.
Dopełnienie kosza pozostałościami starego gniazda.