Album z okazji 25-lecia Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”

Data: 02-11-2010

W powietrzu, na lądzie i wodzie…

26 maja 1985r. uchwałą nr VI/51/85 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Elblągu utworzono Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”. Pod każdym względem obszar Parku wyróżnia się spośród otaczających go krain. Unikatowe w naszym kraju klify nadzalewowe, jedne z najszerszych plaż w Polsce, niezwykle zróżnicowana rzeźba terenu, będąca świadectwem burzliwych dziejów regionu to tylko nieliczne elementy, które stanowią o wybitnych walorach krajobrazowych Parku.

Na pierwszy rzut oka, lasy Mierzei mogą wydawać się jednorodne i ubogie pod względem składu gatunkowego, jednakże skrywają w sobie ogromne bogactwo roślin i zwierząt. Z bardzo zróżnicowanymi siedliskami Parku i strefy ochronnej - obejmującej m.in fragment Żuław Wiślanych, związanych jest blisko 800 taksonów roślin naczyniowych i ponad 300 gat. kręgowców. Świadectwem wielowiekowej, bogatej historii i kultury jest charakterystyczna architektura regionalna, obfitująca w domy podcieniowe, zagrody holenderskie i zabytki hydrotechniczne (śluzy, mosty zwodzone). Perłę tego terenu stanowi XVII – wieczny kościół w Stegnie, ostatni na Żuławach wiatrak koźlak z Drewnicy z 1718r.

Już od 25 lat pracownicy Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana dbają o zachowanie niezwykłych walorów przyrodniczych Mierzei Wiślanej. Działania te przyczyniły się również do lepszego poznania specyfiki obszaru, jego promocji oraz wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa. Objęcie ochroną prawną w formie Parku pozwoliło zachować wrażliwe i pod wieloma względami unikatowe, coraz rzadsze w naszym kraju, elementy nadmorskiego krajobrazu.

Z okazji 25 – lecia Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana wydany został album poświęcony skrzydlatym mieszkańcom Mierzei i sąsiadujących z nią Żuław Wiślanych, ukazujący ich piękno i wyjątkowość - „W powietrzu, na lądzie i wodzie…”. Ptaki towarzyszą nam na każdym kroku. To one w dużej mierze decydują o unikatowym pięknie Parku, a obecność wielu rzadkich gatunków świadczy o tym, że na tym terenie środowisko wciąż jest jeszcze w ogromnym stopniu naturalne i przyjazne zwierzętom. Wszelkiego rodzaju działania człowieka na tym terenie są przemyślane i kontrolowane po to, aby unikatowe piękno Parku zachować na kolejne dziesięciolecia.

Grafika 1: Album z okazji 25-lecia Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 2: Album z okazji 25-lecia Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 3: Album z okazji 25-lecia Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 4: Album z okazji 25-lecia Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 5: Album z okazji 25-lecia Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 6: Album z okazji 25-lecia Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 7: Album z okazji 25-lecia Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”
Grafika 8: Album z okazji 25-lecia Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”