Akcja „Bezpieczne Lato” w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”.

Data: 23-09-2014
Akcja „Bezpieczne Lato” w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”. grafika
Akcja „Bezpieczne Lato” w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”. grafika
Akcja „Bezpieczne Lato” w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”. grafika

Okres wakacji, szczególnie słonecznych, a tym samym sprzyjających wypoczynkowi na łonie natury, to bardzo pracowity okres dla służb mundurowych naszego powiatu. Funkcjonariusze Straży Leśnej, Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Straży  Gminnej oraz pracownicy Parku Krajobrazowego i Urzędu Morskiego uczestniczą w patrolach na terenie Mierzei Wiślanej, pilnując porządku i przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych  przez turystów i mieszkańców.
Podczas patroli monitorowano cenne przyrodniczo i wrażliwe tereny wydm nadmorskich oraz tereny leśne.  Najczęstsze wykroczenia to  wjazdy do lasu i parkowanie pojazdów w miejscach niedozwolonych. Kierowcy tłumaczą się niewiedzą, a przecież na terenie całego kraju obowiązuje zakaz poruszania się po drogach leśnych, chyba że znajduje się tablica informująca o dopuszczeniu drogi do ruchu pojazdów silnikowych.  Wystarczy odrobina wyobraźni, a odpowiedź na pytanie dlaczego nie wolno wjeżdżać do lasu, nasuwa się sama: obok bezpośredniego niszczenia roślinności poprzez rozjeżdżanie, narażamy las na pożar – wysuszone, nasączone łatwopalnymi olejkami eterycznymi igliwie w zetknięciu z rozgrzanym podwoziem samochodu, łatwo może stać się zarzewiem ognia.  Zdarzyły się również przypadki biwakowania na wydmach, zaśmiecania oraz wprowadzania do lasu psów bez smyczy. Właściciele psów tłumaczą swojego czworonożnego pupila, że jest łagodny i dobrze ułożony. Niestety pies buszujący po leśnych ostępach, jak również pozostawiony przez niego zapach może narazić zwierzynę na nadmierny stres.
W tym roku również  pojawiło się zagrożenie w postaci latających lampionów. Nowa moda stanowi zagrożenie,  dowodem czego były pożary w lesie i na polu namiotowym – niewypalone lampiony stały się zarzewiem ognia.
Trzymajmy zatem psa na smyczy, zabierajmy swoje śmieci z powrotem, nie biwakujmy w miejscach niedozwolonych, po to by za rok móc cieszyć się niezmiennie pięknem krajobrazu i bogactwem przyrody Mierzei Wiślanej.