Weź udział w Zimowym Ptakoliczeniu!

Data: 13-01-2014

Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jak zawsze przeprowadzane jest w ostatni weekend stycznia – w tym roku przypada więc 25-26 stycznia.

Jak wziąć udział w akcji? To bardzo proste! Najlepiej zaopatrzyć się w kartę obserwacji, która będzie dostępna na stronie OTOP od 24 stycznia.

W sobotę lub niedzielę należy poświęcić na liczenie przynajmniej godzinę.

W przypadku obserwacji ptaków przy karmniku należy zapisać maksymalną liczbę osobników widzianych w jednym momencie, co pozwoli uniknąć kilkakrotnego rejestrowania tego samego ptaka.

Podczas spaceru, np. po parku, należy wybrać taką trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce, co także zmniejszy ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków (choć zawsze będzie ono istniało). W sytuacji spotkania dużego stada, należy starać się je oszacować – i podać konkretną liczbę. Określenia "duże stado", "małe stado", "kilka ptaków" nie będą przydatne.

Każdego roku swoistym patronem akcji jest jeden z jej bohaterów. W 2014 r. Ptakiem Zimy jest dzwoniec .

Dawniej ptak związany ze skrajem lasów, dziś gość w przydomowych karmnikach - gdzie jako barwna kuleczka o zielonożółtych piórach wnosi wiele radości w zimowym czasie. Jego nazwa wywodzi się od głosu, który kojarzy się z dzwoneczkami wibrującymi na wietrze. Uroku dodaje mu fakt, że w naukowej nazwie skrywa imię mitologicznej – greckiej bogini kwiatów. Dzwoniec jest ptakiem wielkości wróbla, o krępej budowie ciała. Ma stosunkowo duży i stożkowaty dziób i masywną głowę.

Dzwoniec zamieszkuje całe terytorium Europy z wyjątkiem obszarów arktycznych. W Polsce jest licznym i lokalnie średnio licznym gatunkiem lęgowym, występującym na terenie całego kraju. Łatwo jest go spotkać w sąsiedztwie ludzkich siedzib, rzadziej poza miastami, dużo trudniej w lasach. Krajowa populacja szacowana jest na ok. 630 tysięcy par lęgowych. Z naszych osobistych obserwacji wynika, że w naszym regionie jest w ostatnich latach rzadko spotykany. Zachęcamy zatem do zwrócenia na niego szczególnej uwagi.

Więcej informacji o Ptaku Zimy i o szczegółach akcji: http://www.otop.org.pl/obserwacje/wlacz-sie/zimowe-ptakoliczenie/