Noc nietoperzy na Mierzei Wiślanej

Data: 27-08-2024

W minioną sobotę 24 sierpnia 2024 r. w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana” odbyła się Międzynarodowa Noc Nietoperzy.

      Nietoperze to niesamowite i wyjątkowe ssaki. Niestety znajomość ich biologii jest niska, a zagrożeń - coraz więcej. Aby móc poznać te niezwykłe zwierzęta i przybliżyć ich sytuację, co roku z inicjatywy organizacji EUROBATS (Agreement on the Conservation of Populations of the Bats/ Porozumienie o ochronie populacji nietoperzy europejskich), w każdy ostatni weekend sierpnia odbywa się Międzynarodowa Noc Nietoperzy. W tym roku w organizację tego wydarzenia włączył się również Park Krajobrazowy "Mierzeja Wiślana" we współpracy z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym.

     Sobotnie wydarzenie w Kątach Rybackich zgromadziło 31 osób. W pierwszej części spotkania prowadzący – Grażyna Sadowska (st. specjalista ds. edukacji z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego) oraz chiropterolog Tomasz Narczyński  zapoznali zebranych z ogólną charakterystyką nietoperzy oraz zaprezentowali na planszach gatunki występujące w naszym kraju i na naszym terenie. Od razu było widać, że uczestnicy Nocy Nietoperzowej są bardzo zainteresowani tematyką spotkania, gdyż od samego początku mieli mnóstwo pytań.

      Ponieważ słońce już znikało za linią lasu, czas najwyższy był, aby udać się w teren. Ogromną niespodzianką dla zebranych była możliwość przyjrzenia się pracy badawczej i pomoc w rozstawieniu sieci chiropterologicznych. W międzyczasie zebrani mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek nt. zwyczajów nietoperzy, siedlisk w których występują, diety i zachowań.

     Kolejnym ekscytującym elementem była możliwość usłyszenia nietoperzy. Jest to możliwe dzięki detektorom, które przekształcają dźwięki echolokacyjne na dźwięki słyszalne dla człowieka. I nagle przestrzeń, w której widziani byli bezszelestni łowcy owadów rozbrzmiała głosami mroczków, borowców i karlików. Zasłuchani i zapatrzeni w wieczorne niebo, nawet nie zauważyliśmy, kiedy zrobiło się ciemno. Pozostawiwszy na chwilę sieci pod opieką Pani Grażyny i kilku uczestników udaliśmy się na łąkę ze stawem. Mieliśmy nadzieję na zobaczenie i usłyszenie nietoperzy związanych z wodą. I udało się! Tuż nad taflą wody polowały m.in. nocki rude, a prowadzący przedstawiał kolejne niesamowite fakty z życia nietoperzy. Było m.in. o sposobach zdobywania pokarmu, rozmnażaniu i zimowaniu. Nie mogło również zabraknąć informacji o zagrożeniach – i tu również pytaniom nie było końca. W jaki sposób można pomóc? Gdzie zakładać budki?  Gdzie zgłaszać sytuacje, w których nietoperze znalazły się w tarapatach?

    Podczas warsztatów udało się z bliska zobaczyć dwa gatunki nietoperzy, które po krótkiej prezentacji zebranym, ocenie kondycji zostały wypuszczone z powrotem na łowy. Uczestnicy mieli okazję porównać różnice w rozmiarach nocka rudego i borowca wielkiego.

    Pracownicy Parku składają serdeczne podziękowania prowadzącym oraz osobom, które zaangażowały się w organizację wydarzenia – oraz miejscowemu leśniczemu Panu Arturowi Rostkowskiemu za możliwość prowadzenia obserwacji nad stawem.

     Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji. Dla zainteresowanych tematem polecamy również strony internetowe Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy https://nietoperze.pl/  oraz https://www.eurobats.org/.

W imieniu pracowników PKMW zebranych powitała Jolanta Bulak. fot. M. Zych-Palka
Prowadzący - Grażyna Sadowska i Tomasz Narczyński. Fot. M. Zych-Palka
Rozstawianie sieci chiropterologicznych. fot. M. Zych-Palka
Edukacja w plenerze może być ciekawa. Fot. J. Bulak
Wszyscy chcą zobaczyć z bliska nietoperze. Fot. G.Sadowska
Bohater wieczoru - nocek rudy. fot. M. Zych-Palka
Na zakończenie zajęć "odwiedził" nas borowiec wielki. M. Zych-Palka