Na spotkaniu gościliśmy przedstawicieli Urzędów Gmin Stegna i Sztutowo, Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim oraz Nadleśnictwa Elbląg.
Kierownik Oddziału - Wojciech Woch powitał zebranych, a następnie zaprezentował realizowany przez Park od 2008 roku projekt czynnej ochrony krajobrazu pn. „Zachowanie walorów przyrodniczych i kulturowych obszarów wiejskich, poprzez odtwarzanie i uzupełnianie korytarzy ekologicznych w żuławskiej części otuliny Parku”. Podczas prezentacji multimedialnej nasi goście zapoznali się z krótką historią zadrzewień na terenie Polski i naszego regionu, etapami prowadzenia prac oraz celami jakie przyświecają realizacji projektu. Po krótkiej przerwie odbyła się sesja terenowa, w trakcie której samorządowcy obejrzeli efekty prac zadrzewieniowych. Porównując obszary Żuław Wiślanych pozbawionych roślinności wysokiej, zdecydowanie stwierdzili że tego typu projekty powinny być realizowane w szerszym zasięgu, z uwagi na korzystne przemiany w krajobrazie regionu. Kolejnym punktem wycieczki było najwyższe wzniesienie wydmowe na Mierzei Wiślanej – „Wielbłądzi Garb”, gdzie przedstawiciel Nadleśnictwa Elbląg omówił nowopowstałą inwestycję – wieżę widokową eksponującą panoramę Zalewu Wiślanego i krawędzie Wysoczyzny Elbląskiej oraz otwartych wód Zatoki Gdańskiej. Ostatnim punktem programu był nowo powołany użytek ekologiczny „Krynicki Starodrzew”, który w samym sercu miast stanowi ostoję ciekawej, dzikiej przyrody.
Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiony został Uchwałą Sejmu RP z dnia 29 czerwca 2000 r. Na obchody wybrano dzień 27 maja z uwagi na fakt, że tego dnia w 1990 r. odbyły się pierwsze wolne wybory do samorządów terytorialnych.