Czynna ochrona lęgowisk i żerowisk ptaków blaszkodziobych w otulinie Parku.

Data: 02-02-2015

Pod koniec ubiegłego tygodnia rozpoczęły się prace w ramach "Ochrony bioróżnorodności siedlisk ptaków w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana” i jego otulinie" - zadania dofinansowywanego przez WFOŚiGW w Gdańsku.

Prace obejmują ograniczenie areału roślinności wodnej oraz części szuwaru w zbiorniku wodnym w miejscowości Płonina. Usytuowany jest on całkowicie w antropogenicznym krajobrazie pól uprawnych i zadrzewień wierzbowych. Jest to stałe miejsce żerowania kaczek i łysek oraz lęgów łabędzia niemego. Prawdopodobnie jest to także stałe miejsce rozrodu trzech gatunków płazów. Aktualnie, ze względu na pokrycie tafli roślinnością i zarośnięcie brzegów, zbiornik ten utracił swoją dawną atrakcyjność jako miejsce gniazdowania łabędzi niemych i wodopój dla innych ptaków, zwłaszcza licznie gniazdujących w pobliskich wierzbach wróblowatych. Od strony południowej występują również ziołorośla, które obecnie ustępują na rzecz bardzo niepożądanych tutaj zarośli jeżynowych.
W ramach zadania wymodelowany zostanie tylko brzeg południowy, gdzie ograniczona zostanie od tej strony roślinność wodna oraz zarośla jeżynowe. Wyrównane zostaną brzegi w celu udostępnienia ich ptakom wróblowatym, utworzona została również mała płycizna, jako dogodne miejsce odpoczynku i żerowania dla ptaków. Przy okazji prac stwierdzono, że tej zimy w pobliskich wierzbach i topolach zimuje grubodziób.
 

 

Grafika 1: Czynna ochrona lęgowisk i żerowisk ptaków blaszkodziobych w otulinie Parku.
Grafika 2: Czynna ochrona lęgowisk i żerowisk ptaków blaszkodziobych w otulinie Parku.
Grafika 3: Czynna ochrona lęgowisk i żerowisk ptaków blaszkodziobych w otulinie Parku.
Grafika 4: Czynna ochrona lęgowisk i żerowisk ptaków blaszkodziobych w otulinie Parku.