By ziemia mogła trwać... Dzień Ziemi w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana

Data: 09-05-2011
By ziemia mogła trwać Dzień Ziemi w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana grafika
By ziemia mogła trwać Dzień Ziemi w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana grafika
By ziemia mogła trwać Dzień Ziemi w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana grafika

   Jak co roku, pracownicy Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” zostali poproszeni o wygłoszenie prelekcji tematycznych w kontekście obchodów Dnia Ziemi 2011.

   20 kwietnia gościliśmy w Zespole Szkół w Ostaszewie. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in. o genezie oraz idei obchodów Dnia Ziemi na świecie, a także jego historii w Polsce. Następnie pracownik Parku przekonywał dzieci i młodzież, jak w prosty sposób mogą przyczynić się do ochrony zasobów ziemi, które decydują o życiu ludzi. Dbałość o czystość, segregowanie śmieci i recykling, oszczędność wody i energii oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii to gwarancja egzystencji człowieka w czystym środowisku naturalnym. W kontekście tegorocznego hasła „Las całkiem blisko nas” podczas obchodów Dnia Ziemi podkreślono rangę lasu w życiu ludzkości. Pracownik Parku położył nacisk na zagrożenia zbiorowisk leśnych i potrzebę ich ochrony z uwagi na ogromne znaczenie w przyrodzie oraz korzyści materialne człowieka (m.in. przemysł drzewny, papierniczy, leczniczy, spożywczy).

   Jak się okazało, o tym wszystkim doskonale wiedzą nawet nasi najmłodsi ekolodzy z przedszkola w Sztutowie, którzy gościli nas 29 kwietnia. Spotkanie rozpoczęliśmy krótką prezentacją multimedialną, zachęcającą maluchy m.in. do oszczędzania wody podczas prostych czynności higienicznych, zrezygnowania ze stosowania foliowych reklamówek, czy segregowania odpadów. Na podstawie rysunków dzieci prześledziły recykling odpadów metalowych, papierów i szkła. Teorię mogły wykorzystać w praktyce, gdyż nauczycielki przygotowały dla nich zadanie polegające na wrzuceniu worków foliowych, szklanych i plastikowych butelek oraz papierów i kartoników po sokach do specjalnie przygotowanych papierowych „kontenerów na śmieci”. Po prelekcji młodsze dzieci udały się na wyprawę, żeby zobaczyć prawdziwe kontenery do segregacji odpadów, a starsze na oczekiwaną wycieczkę do pobliskiego lasu. Podczas wycieczki dzieci dowiedziały się dlaczego i w jaki sposób leśnicy wycinają drzewa oraz dlaczego las jest ważny dla człowieka. Cel naszej wycieczki stanowił rezerwat „Kąty Rybackie”, gdzie młodzi odkrywcy zapoznali się ze zwyczajami kormorana czarnego.

   Mamy nadzieję, że dzieci i młodzież wykorzystają przekazane przez nas informacje z pożytkiem dla środowiska naturalnego.