przejdź do wersji normalnej (graficznej)

Menu


Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” na ptasim pikniku

Tradycyjnie już pierwszy weekend października pracownicy Parku spędzili na VIII Ptasim Pikniku organizowanym przez Nadleśnictwo Elbląg oraz Stowarzyszenie Drapolicz w ramach Europejskich Dni Ptaków. 


     Przez dwa dni przez stoiska przewinęło się ponad 2150 osób. Sobota była szczególnie intensywna pod względem edukacji, ponieważ przyjechało kilkanaście autokarów, w większości uczniów elbląskich i trójmiejskich szkół. W niedzielę było „kameralnie” – około 650 osób. Przepiękna, słoneczna pogoda w sobotę i w miarę dobre warunki atmosferyczne w niedzielę zachęcały do obserwacji. Uczestnicy pikniku mieli do wyboru wiele stanowisk zarówno leśników i ornitologów, jak i stoisk związanych z obróbką drewna. Zatem oprócz bezpośrednich obserwacji z wieży, czy na punkcie obrączkarskim, można było np.samemu wykonać budkę lęgową lub podstawkę pod kubek, czy obrazek na drewnie. 
      To działo się na ziemi, a na niebie trwał spektakl jesiennych migracji. W trakcie dwóch dni ornitolodzy naliczyli 203533 ptaki z 72 gatunków. Jak zwykle najliczniejsze były zięby (122343 osobników). Dopisały bogatki i modraszki (60576 osobników). Licznie leciały także szpaki, jery i grzywacze. Najliczniejsze z ptaków drapieżnych były krogulce (732). Pojedynczo stwierdzono natomiast srokosza, pustułkę, jastrzębia, pełzacza leśnego, dzięciołka i błotniaka stepowego. (źródło danych: Stowarzyszenie Drapolicz).
     Na naszym stoisku przygotowaliśmy makietę, poprzez którą staraliśmy się zwrócić uwagę na miejsce i rolę ptaków w przyrodzie, jak również zagrożenia wynikające z zaburzeń równowagi w środowisku m.in. właśnie np. z powodu obecności w danym obszarze zbyt dużej ilości drapieżników.  Zatem lis i jenot czujnie obserwowały ptasie drewniane modele z skali 1:1  i skłaniały uczestników pikniku do wielu mądrych pytań. Przy okazji – jenot – mimo, że jeździ z nami na piknik od kilku lat – nadal budzi zdziwienie. To dobrze, oznacza to bowiem, że wciąż trzyma się z dala od osad ludzkich.
      Aby zdobyć potwierdzenie odwiedzin na naszym stanowisku trzeba było odgadnąć wybrane gatunki z drewnianych modeli, ułożyć puzzle, odpowiedzieć na zagadkę lub pokolorować ptaki. Jak zawsze było dużo zabawy i wszystkim dopisywały humory.

W galerii kilka zdjęć zrobionych dosłownie w wolnej chwili... niestety tylko z niedzieli. W sobotę nasza  uwaga zaabsrbowana była w całości przez fantastyczną młodzież - i to jest najważniejsze :-). Dziękujemy za obecność i wspaniałą atmosferę. Do zobaczenia za rok!

 


Copyright © , ul. Gdańska 2, 82-103 Stegna