Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” na ptasim pikniku

Data: 22-10-2018

Tradycyjnie już pierwszy weekend października pracownicy Parku spędzili na VIII Ptasim Pikniku organizowanym przez Nadleśnictwo Elbląg oraz Stowarzyszenie Drapolicz w ramach Europejskich Dni Ptaków. 


     Przez dwa dni przez stoiska przewinęło się ponad 2150 osób. Sobota była szczególnie intensywna pod względem edukacji, ponieważ przyjechało kilkanaście autokarów, w większości uczniów elbląskich i trójmiejskich szkół. W niedzielę było „kameralnie” – około 650 osób. Przepiękna, słoneczna pogoda w sobotę i w miarę dobre warunki atmosferyczne w niedzielę zachęcały do obserwacji. Uczestnicy pikniku mieli do wyboru wiele stanowisk zarówno leśników i ornitologów, jak i stoisk związanych z obróbką drewna. Zatem oprócz bezpośrednich obserwacji z wieży, czy na punkcie obrączkarskim, można było np.samemu wykonać budkę lęgową lub podstawkę pod kubek, czy obrazek na drewnie. 
      To działo się na ziemi, a na niebie trwał spektakl jesiennych migracji. W trakcie dwóch dni ornitolodzy naliczyli 203533 ptaki z 72 gatunków. Jak zwykle najliczniejsze były zięby (122343 osobników). Dopisały bogatki i modraszki (60576 osobników). Licznie leciały także szpaki, jery i grzywacze. Najliczniejsze z ptaków drapieżnych były krogulce (732). Pojedynczo stwierdzono natomiast srokosza, pustułkę, jastrzębia, pełzacza leśnego, dzięciołka i błotniaka stepowego. (źródło danych: Stowarzyszenie Drapolicz).
     Na naszym stoisku przygotowaliśmy makietę, poprzez którą staraliśmy się zwrócić uwagę na miejsce i rolę ptaków w przyrodzie, jak również zagrożenia wynikające z zaburzeń równowagi w środowisku m.in. właśnie np. z powodu obecności w danym obszarze zbyt dużej ilości drapieżników.  Zatem lis i jenot czujnie obserwowały ptasie drewniane modele z skali 1:1  i skłaniały uczestników pikniku do wielu mądrych pytań. Przy okazji – jenot – mimo, że jeździ z nami na piknik od kilku lat – nadal budzi zdziwienie. To dobrze, oznacza to bowiem, że wciąż trzyma się z dala od osad ludzkich.
      Aby zdobyć potwierdzenie odwiedzin na naszym stanowisku trzeba było odgadnąć wybrane gatunki z drewnianych modeli, ułożyć puzzle, odpowiedzieć na zagadkę lub pokolorować ptaki. Jak zawsze było dużo zabawy i wszystkim dopisywały humory.

W galerii kilka zdjęć zrobionych dosłownie w wolnej chwili... niestety tylko z niedzieli. W sobotę nasza  uwaga zaabsrbowana była w całości przez fantastyczną młodzież - i to jest najważniejsze :-). Dziękujemy za obecność i wspaniałą atmosferę. Do zobaczenia za rok!

 

Fachowy chwyt obrączkarzy przy pomiarach ptaków. fot.Archiwum Parku
Niedzielny poranek zapowiadał się spokojnie a później przybyło 650 osób. fot.Archiwum Parku
Pracownicy Parku edukowali w zakresie roli ptaków w przyrodzie. fot.Archiwum Parku
Edukacyjne kolorowanki na dłużej zatrzymywały przy naszym stoisku. fot.Archiwum Parku
Największe kolejki były jednak do stoiska gdzie można było wykonać pamiątki w drewnie. fot.Archiwum Parku
Można było spróbować również sił w rzeźbiarstwie. fot.Archiwum Parku
Był nawet kotek - oczywiście tłumaczyliśmy maleństwu, że ptaki musi wyłączyć ze swojej diety. Mamy nadzieję, że jego Pani dopilnuje w przyszłości pupila. fot.Archiwum Parku
Najwięcej zabawy było w grupowym układaniu puzzli. fot.Archiwum Parku