przejdź do wersji normalnej (graficznej)

Menu


Finał akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”

Akcja pod hasłem „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” na dobre wpisała się do grafiku imprez plenerowych na terenie naszego Parku i otuliny. Pomysł zrodził się kilkanaście lat temu, podczas porządków podwórek. Duże ilości pożywnych kasztanów i żołędzi marnowały się wyrzucane na kompostownik, lub palone z liśćmi. Postanowiliśmy wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Elbląg zagospodarować te dary jesieni. Zebrane w szkołach żołędzie i kasztany trafiały do leśnych paśników (i znikały w oka mgnieniu). Tak było i w tym roku. Drzewa obficie obdarzyły nas owocami  – zebraliśmy 3,5 tony. Kasztany już zostały zjedzone, a naszym danielom w Parku przybyło zapewne dzięki temu parę deko na wadze. W tym okresie zwierzęta poszukują intensywnie pokarmu, przygotowując się do zimy, zatem nasze kasztany bardzo im się przydały. Żołędzie wysuszono i zabezpieczono, będę stopniowo wywożone do paśników dla saren (i zapewne dzików też), ale przede wszystkim trafią do specjalnych skrzynek dla sójek i być może skorzystają z nich także wiewiórki.

W akcji wzięli udział uczniowie ze szkół z terenu Parku i otuliny skąd odbieraliśmy owoce na bieżąco oraz kilka placówek z powiatu nowodworskiego. Na finale pojawili się licznie przedstawiciele szkół oraz mieszkańcy. Za każde 10 lub 20 kg kasztanów i żołędzi można było otrzymać drzewko lub krzew. Dodatkowo dla uczniów, którzy zebrali najwięcej przygotowane zostały dyplomy i książki o tematyce przyrodniczej oraz gry planszowe.

Akcję dofinansowuje WFOŚiGW w Gdańsku, z uwagi na jej edukacyjny charakter. Towarzyszą jej pogadanki z pracownikiem Parku, który omawia z uczestnikami sytuację zwierząt na Mierzei Wiślanej i propaguje właściwe postawy względem zwierząt, a przede wszystkim wyjaśnia zasady związane z dokarmianiem. Najważniejsza z nich to ta, że nie wolno samemu dokarmiać dzikich zwierząt. Takie działania należy zostawić fachowcom, którzy prowadzą dokarmianie w razie potrzeb. Nawet w przypadku dokarmiania ptaków, trzeba być ostrożnym i zgodnie z hasłem przewodnim naszych spotkań „Lepiej nie dokarmiać ptaków i innych zwierzaków, niż robić to źle!”.

Na spotkanie i pogadankę w temacie Akcji można umówić się telefonicznie z pracownikiem naszego Parku. Zapraszamy!

 


Copyright © , ul. Gdańska 2, 82-103 Stegna